کتاب ها >> فناوری اطلاعات
0 52 0 ۱۳۹۷-۰۲-۲۵
« سیستم های اطلاعاتی مدیریت »

مؤلفین: کنت‌سی. لاودن و جین‌پی. لاودن.‏‫ (Laudon, Jane Price)

مترجمین: مجتبی حسینی، اکبر مصطفوی

ناشر: فدک ایساتیس

 

کتاب سیستم های اطلاعات مدیریت دکتر مصطفوی

پیشگفتار

این کتاب برای دانشجویان رشته‌های مدیریت و فناوری اطلاعات و همه کسانی است که علاقمندند به نحوه‌ی به‌کارگیری فناوری‌های اطلاعات و سیستم‌های اطلاعاتی در سازمان‌ها به‌منظور دستیابی به اهداف سازمانی، نگاه ژرف‌تری داشته باشند. سیستم‌های اطلاعاتی یکی از ابزارهای مهمی است که مدیران سازمان‌ها برای دستیابی به برتری عملیاتی، ارائه‌ی محصولات و خدمات جدید، بهبود تصمیم‌گیری و دستیابی به مزیت رقابتی در اختیار دارند.
شرکت‌های تجاری، هنگام مصاحبه با متقاضیان به دنبال کسانی هستند که از نحوه‌ی به‌کارگیری فناوری‌های اطلاعات و سیستم‌های اطلاعاتی برای دستیابی به نتایج مطلوب کسب و کار آگاهی دارند. فارغ از اینکه شما دانشجوی رشته‌ی حسابداری، امور مالی، مدیریت، مدیریت عملیات، بازاریابی، فناوری اطلاعات، مهندسی صنایع، یا سیستم‌های اطلاعاتی باشید، دانش و اطلاعاتی که در این کتاب خواهید یافت، در تمام دوران فعالیت شغلی‌ برای شما سودمند خواهد بود.
دنیای نوین کسب و کار
جریان پیوسته‌ی نوآوری‌های فناوری اطلاعات از اینترنت تا شبکه‌های بی‌سیم و تلفن دیجیتالی و سیستم‌های کابلی پیوسته در حال دگرگونی جهان کسب و کار است. این نوآوری‌ها، کارآفرینان و شرکت‌های سنتی را قادر ساخته‌اند تا محصولات و خدمات جدیدی عرضه کنند؛ مدل‌های کسب و کار جدیدی ایجاد کنند؛ مدل‌های کسب و کار قدیم را از میدان خارج کنند؛ تمامی صنایع را دگرگون کنند؛ فرآیندهای کسب و کار جدیدی برپا و شیوه‌ی کسب و کار را هر روز دگرگون سازند.
مجراهای جدید ارتباطی همانند شبکه‌های بی‌سیم پرسرعت Wi-Fi، شبکه‌های تلفن سلولی، سرویس‌های ارتباطی پرسرعت برای منازل و شرکت‌ها همراه با شالوده‌های سخت‌افزاری کاملاً نوین مانند تلفن‌های هوشمند، دستیاران شخصی دیجیتالی (PDA) و کامپیوترهای همراه بسیار قدرتمند همگی، در حال تغییر شیوه، محل و نوع کارها هستند. در این فرآیند، نه‌تنها برخی از شرکت‌‌ها که حتی پاره‌ای از صنایع قدیمی نیز نابود شده‌اند‌ و در مقابل، کسب و کارهای جدیدی ظهور کرده‌اند.
به عنوان مثال، ظهور فروشگاه‌های موسیقی آنلاین -که محرک آن ملیون‌ها مصرف‌کننده‌ای هستند که iPod و دستگاه پخش موسیقی را به سی‌دی ترجیح می‌دهند- برای همیشه مدل قدیمی کسب و کار توزیع موسیقی بر روی دستگاه‌‌های فیزیکی مانند نوار کاست و سی‌دی را تغییر داد. ظهور مراکز کرایه آنلاین دی‌وی‌دی، مدل قدیمی کسب و کار توزیع فیلم از طریق سینما و سپس عرضه بر روی دی‌وی‌دی‌ در فروشگاه‌های فیزیکی را متحول کرد. اتصالات پرسرعت باندگسترده، دنیای بازاریابی و تبلیغات را چنان دگرگون کرده است که تبلیغات روزنامه‌ای در حال نزول و تبلیغات اینترنتی در مرز انفجار است.
به همین صورت، مدیریت شرکت‌های تجاری نیز دستخوش تغییر شده‌است : به کمک تلفن‌های سیار و کامپیوترهای مجهز به شبکه‌های دیجیتالی پرسرعت، فروشندگان از راه دور و در مسیر حرکت تنها چند ثانیه با پرسش‌ها و دیدگاه‌های مدیران خود فاصله دارند. رشد سیستم‌های اطلاعاتی سازمان‌گستر با داده‌های بسیار غنی، بدان معناست که مدیران دیگر مجبور نیستند در مه سردرگمی حرکت کنند، زیرا به صورت آنلاین و تقریباً آنی به اطلاعات مهمی که برای تصمیمات دقیق و زمانمند موردنیاز است، دسترسی دارند. امروزه ویکی‌ها و وبلاگ‌ها، علاوه بر کاربردهای عمومی بر روی وب، به ابزارهای سازمان‌های مهمی جهت ارتباط، همکاری و به اشتراک‌گذاری اطلاعات تبدیل شده‌اند.
این تغییرات به شرکت‌های کاملاً منجر دیجیتالی شده است که تقریباً تمامی فرآیندهای کسب و کار و ارتباطات آنها با مشتریان و تأمین‌کنندگان به صورت دیجیتالی انجام می‌شود. در شرکت‌های دیجیتالی، اطلاعات در هر زمان و در هر نقطه از سازمان برای پشتیبانی از تصمیمات در زنجیره‌ی ارزش فراهم است. محصولات و خدمات جدید، مانند موسیقی و ویدئو برحسب تقاضا، خدمات اشتراک تصاویر و اجتماعات شبکه‌های اجتماعی، تقریباً همگی مبتنی بر فناوری دیجیتالی هستند. به این دلایل، ما عنوان «مدیریت شرکت دیجیتالی» را برای این کتاب برگزیده‌ایم.
ویراست جدید : یک کتاب جامع برای طرح درس سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت
این کتاب، از همان ویراست نخست به تعریف طرح درس سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت کمک شایانی کرده است. و اکنون ویراست دهم، که به ده‌ها زبان ترجمه شده است، همانند گذشته منبعی موثق و جامع، اما در عین حال قابل مناسب‌سازی و انعطاف‌پذیر است و برای پاسخ‌گویی به نیازهای دانشگاه‌ها، کالج‌ها و مدرسان مختلف طراحی شده است. این کتاب بخشی از بسته‌ی آموزشی کامل شامل کتاب اصلی، سی‌دی همراه و یک سایت وب است.
کتاب درسی مشتمل بر 15 فصل به همراه پروژه‌های عملی جهت پوشش مباحث مختلف MIS است. سی‌دی همراه کتاب شامل خلاصه‌ای از محتوای کتاب، مثال‌های ویدئویی، پوشش عمیق‌تر مباحث فصل، نمونه‌های حل مسئله برای آموختن نحوه‌ی به‌کارگیری ابزارها جهت حل مسائل، راهنمای نرم‌افزارهای مایکروسافت اکسل و اکسس و مطالب آموزشی کمکی است. سایت وب کتاب یک منبع آنلاین برای منابع شغلی، مطالعات موردی بیشتر، مطالب تکمیلی و فایل‌های داده است.

دریافت بخشی از کتاب سیستم های اطلاعات مدیریت